MAKALELER
Dr.Erdal AKALIN
Dr.Erdal Akalın/1001 Çiçek

 

Makro MERSİN – 1001 Çiçek!..

Köpekdili (Ayvagediği Köyü);

Çoban lalesi (Dümbelek Boğazı),

Mor kahkaha çiçeği (Adanalı Köyü),

Doğu ballıbabası (Güzeloluk Köyü);

Tüysüz nakıl (Güzeloluk Köyü);

………

Bu çiçek isimlerinin bazılarını ilk kez duymuş oldum. 

 

Mersin İli, endemik ve yabanıl bitki türünün varlığı ve sayısal zenginliği yönünden Türkiye’de üçüncü sıradaki yöre imiş.

 

Mersin İli içeriğinde beş yüzden fazla endemik ve yabanıl bitki türü yaşarmış.

 

Daha neler neler…

 

Bu ön bilgileri sizleri azıcık meraklandırmak için yazdım.  Ama asıl olan, elinize nefis baskılı ve gerçeğinden asla ayırt edemeyeceğiniz bir fotoğraf albümünü alınca yaşayacağınız heyecan ve şaşkınlıktır. 

Dr.Erdal Akalın

Doktor

Yazar

 

Yıllar boyu şöyle bir bakarak geçtiğiniz ve aslında da görmeden baktığınız nice kır çiçeğini anıtlaştırmış sanki Sevgili Mustafa Eser.


Ben ilk kez karşılaştığım ve çoklukla varlığından haberdar olmadığım nice yabanıl bitkileri ve özellikle de çiçeklerini o albümle tanımış oldum.

 

Fotoğraf sanatçısı Mustafa Eser, yetenekleri ve başarıları ulusal ve uluslararası kurullarla denetlenmiş ve alkışlanmış bir Mersin İnsanı’dır.  Yıllarını fotoğraf sanatı üzerinde yoğunlaştırmış, ekmek parası kazandığı esas mesleği dışında ve çoklukla da eşinden ve çocuklarından zaman çalarak dağ bayır dolaşarak bir albüm yaratmıştır.  Dile kolay, bunu gerçekleştirmek için tam on yıl sabırla deklanşöre basmış ve arşivlemiştir.

 

Fotoğraf sanatçısı olarak Mersin ile ilgili çalışmalarını ‘Makro MERSİN’ adı ile yürütmüş Mustafa Eser; 1001 Çiçek, 1001 Kelebek ve 1001 Genel Doğa.


1001 Kelebek çalışmalarını halen kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olduğu Olba Fotoğraf Derneği salonunda sunduğu slayt gösterileri olarak izlemiştim.  Bu kez ise sıra 1001 Çiçek’le buluşmaya gelmişti.

 

 

2014 yılında Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü’nü de kazanan Mustafa Eser, Olba Fotoğraf Derneği çatısı altında çeşitli gösterilerle bizleri sevindirmişti, bilgilendirmişti.  Geçen hafta, eşi ile birlikte katıldıkları Endonezya fotoğraf safarisi anılarını gene bizlerle paylaşmıştı.

 

Dostum Mustafa Eser’i sizlerle tanıştırmak için yapabileceğim en doğru öneri, bir şekilde bu albümden bir tane edinmenizdir.  İsterseniz; Olba Fotoğraf Derneği çatısı altında sergilenen büyük ebatlı çiçek resimlerini seyreder, arzu ederseniz bir albüm satın alabilirsiniz.  Veya iletişim kurmak için en doğrusunu yaparak kendisi ile tokalaşır ve birebir bilgilenebilirsiniz.  Her Salı akşamı saat 19.00’da dernekte etkinlikler vardır ve oraya konuk olarak katılabilir, o akşamın diğer gösterilerini de izleyebilirsiniz ( Marina karşısı, Uğur Mumcu Parkı arkası).

 

Benden söylemesi!

 

Sevgili Mustafa Eser’i diğerlerinde de olduğu gibi bu özenli çalışması ve sabırlı çabaları için kutluyorum.  Dostum Mustafa Eser, Mersin için Kent Belleği’ne adını yazdırmış bir sanat insanıdır ve ne mutlu bize ki, iyi ki de vardır!..

  Edal Akalın (21.10.2015)

 

 

 

Adres
: Bahçe Mah. 4605 Sok.Edibe Hanım Apt. No:1 K:2 D:14 Akdeniz/Mersin
Telefon
: +90 (324) 233 40 14
Faks
: +90 (324) 238 24 20
GSM
: +90 (532) 375 51 17
E-Posta