MAKALELER
A.Ümit ALOĞLU
MakroMERSİN 1001 Kelebek


Ahmet Ümit ALOĞLU

06.07.2017

Mersin'e Sahip Çıkmak

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün  o ünlü sözünün- Mersinliler, Mersin'e sahip olunuz- sözünün altı bir türlü doldurulamadı.

Bu kentte yaşayan, bu kenti bir kezcik bile olsa görmüş olan herkes şöyle bir çevresine baksa, - nedenlerini bu yazıda tartışmayacağım- Mersin'in sahipsiz bir kent olduğunu hemen anlar ve bu gerçeği ifade eder.

Salt doğma büyüme Mersinli değil, atasıyla anasıyla Mersinli olan bir arkadaşım, "Benim aklım erdiğinde   Mersin'de birkaç fabrika vardı, fabrikaların sayıları artmadı, hatta azaldı; çünkü Mersin sahipsizdir" dedi, bir söyleşimizde. Belli ki bu arkadaşım, Mersin'e sahip olmayı kenti sanayileştirmek olarak anlıyor.

Evet Mersin'de sanayi kuruluşları artmalı; bu Mersin'e sahip olmanın yollarından biridir.

Her türlü müzikten hoşlanan, güzel ney üfleyen bir arkadaşımla Mersin konuşuyorduk, özlem mi öfke mi ifade ettiğini pek kestiremediğim bir ses tonuyla," Mersin'de birkaç tane musiki derneği vardı, klasik Türk müziği konserleri hazırlarlardı. İçel Sanat Kulübünün Klasik Türk Musikisi Korosu yanında Batı Müziği, halk müziği dersleri de vardı. Nuvit Kodallı bu derslere bu korolara yüreğini koydu.  O güzelim dernek şimdilerde..."dedi. Sustu.  Bu arkadaşımın Mersin'e sahip olmak sözünü, kentin bir güzel sanatlar kenti olması şeklinde anladığı açıktı.

Evet, Mersin'de sanatın her türlüsü gelişmeli, Mersin bir sanat ve kültür kenti olmalı.

Mersin'i, kilometrelerce uzanan sahili ve ince kumlu plajları, dağ deniz ilişkisi ve tarihi kalıntılarıyla bir turizm kenti olamadığı için sahipsiz sayanlar, coğrafyası ve iklimi bakımından ürettiği eşsiz narenciyesine rağmen bir tarım kenti olamadığı için yakınalar, demografik yapısını göz önüne alarak bir hoş görü kültürü merkezi olması gerektiği halde kimsenin bundan haberi olmadığı için yakınanlar vardır.

Evet, Mersin'de turizm canlanmalı, Mersin bir turizm kenti, bir hoşgörü merkezi haline gelmeli.

Mersin'in benim gibi bir amatör tarafından sayılamayacak kadar çok değerleri vardır; bunca değerinden habersiz kimileri de bu değerleri geliştirmeyi düşünmeden kenti "marka" kent yapabileceklerini sanıyorlar; tantuni mantuni ile...

Bir kente sahip olmak, kenti marka kent haline getirmek, ünlü ve aranan kent olmasını sağlamak kentin değerlerini bilmek, onları kendi halkının bilincine ulaştırmak ve Dünya kamuoyuna tanıtmakla olur.

Örneğin bir Semihi Vural Bey, Mersin'e sahip çıkıyor.Kentin sahip olduğu değerlerin kaybolmamasını, onların geleceğe kalmasını sağlayacak eserler üretiyor.

Örneğin Bir Celal Soycan bir kent ödülü örgütlemesiyle, kent sanatçılarına ve kent kültürüne katkıda bulunuyor. Değerli "Cumartesi söyleşileri"nin işlevini ve önemini yazmaya ise benim gücüm yetmez.

Örneğin sevgili, değerli, ülkemizin gururu Ahmet Yeşil eşsiz tablolarıyla, bir Dünya sanatçısı düzeyine yükselmiş Mersinli olarak parlıyor...

Örneğin bir Mustafa Eser, Makro Mersin projeleri ile kendisi ölümsüzleşirken kentimizin  güzelliklerini de ölümsüzleştiriyor.

Mustafa Eser, 2015'te bir "Makro Mersin- 1001 Çiçek "  hazırlamış, Mersin'in endemik çiçeklerini, fotoğraf sanatının bütün incelikleriyle ölümsüzleştirmişti. Bu sene de "Makro Mersin 1001 Kelebek" ile Mersin doğasının o eşsiz canlılarını fotoğraflayıp bir eserde topladı. [i]

Mersin'in "Genel Doğa" sı için çalışmalarını da sürdürüyor. Bakarsınız Mersin'de tarih ve sanat fotoğrafları da çeker bir gün.

Çeker çünkü o, Semihi Bey gibi, Şinasi Develi gibi, Celal Soycan gibi, Ahmet Yeşil gibi  Mersin'e sahip olmanın ne demek olduğunu anlamış, Mersin'in sahip olduğu değerleri yaşatmak gerektiğini kavramış, şimdiden kentimizin kültür tarihinde yerini almış  bir sanatçıdır.

Görülen o ki Atatürk'ün Mersin'e sahip olunuz buyruğunu sanatçılar, sanat severler, kültür erbabı anlamış sadece; diğerleri çıkarlarının peşinde koşadursunlar bakalım geliştiremedikleri Mersin'den ne kazanacaklar...


A.Ümit Aloğlu

Edebiyat Öğretmeni

Yazar

 


 

 

MakroMERSİN 1001 Çiçek

 

 

 Ahmet Ümit ALOĞLU

 28 Ocak 2016, 11:03

   

Bu başlığı tanıyor musunuz?

 

Mustafa Eser, Mersin OLBA Fotoğraf Derneği  Başkanı Mustafa Eser, bir eser yarattı; adını da //Makro Mersin "1001 Çiçek"// koydu.

 

Bir söyleşimizde demişti ki bu değerli sanatçı: "Mersin salt Kız Kalesi değildir."

 

Sormuştum: Peki nedir Mersin?

 

O söyleşiyi dinleyemeyenler, Mustafa Eser'in dediklerini burada teker teker saysam bile, tadına, ufuk açıcı zenginliğine ulaşamazlar. O söyleşide, bu değerli sanatçımızdan Toroslardaki geyiklerden derin rafting sularına, endemik yapısından sahipsiz, bakımsız Mersin'e kadar her  sorunumuzu, her türden zenginliğimizi dinledim.

 

Ancak onu hayıflandıran bir yanı daha vardı Mersin'in: Sahipsizlik.

 

Belediye başkanlarına, bakanlarından Milletvekillerine, esnafından büyük iş adamına, sanatçısından akademisyenine kadar bu kentte yaşayanlar, coğrafyanın olanaklarından yararlanmış; ancak onu geliştirmemiş, ona sahip çıkmamışlar;  Atatürk'ün,  bu kentte yaşayanlara, "Mersinliler, Mersin'e sahip olunuz!" demiş olmasına rağmen...

 

 Büyük sporcular yetiştiren bu kentin sporuna sahip olmayışına mı,

 

Kent ödüllerinin kentin sanatçısına verilmeyişine mi,

 

Kentin tek  işlevli STK'sı İçel Sanat Kulübünün elinden olanaklarının alınmasına mı?

 

Eser yaratan insanlarına el uzatılmamasına mı?

 

Kentin tarımının, sanayisinin, ekonomisinin, ulaşımının, turizminin... geliştirilememiş olmasına mı üzüleceğini şaşırmış kent sevdalısı Mustafa Eser'e sordum:

 

- Makro Mersin- "1001 Çiçek" ilgi gördü mü?

 

- Gördü de o da öksüz çocuk gibi kaldı, ne Kültür Müdürlüğü, ne Valilik ne de Belediye başkanlığı ilgilendi onunla, dedi.

 

- Hani dedim, "marka kent" yaratmaya çalışıyorlardı, bu denli değerli bir eserle ilgilenmeyenler nasıl marka kent yaratacaklar acaba?

 

- Onu ben bilemem öğretmenim, ilgililere sormalısınız, dedi,  değerli fotoğraf sanatçısı.

 

Şimdi Valimizle karşı karşıya olsaydım, belediye Başkanımız, Başbakan yardımcımız, Milletvekillerimiz de yanımızda olsaydı, onlara sorsaydım:

 

- Bu kentin endemik çiçeklerini  fotoğraflamak isteseydiniz kaç milyar lira harcardınız?

 

Sanırım susarlardı, ben de sorumu geliştirme olanağı bulurdum:

 

- Böyle bir çalışmaya bigane kalırken fuar fuar çirkin tablolar hazırlayarak, yersiz harcamalar yaparak, marka kent yaratacağınıza inanıyor musunuz?

 

Ne derlerdi acaba?

 

Sevgili Mustafa Eser, beynine, gözüne, ellerine, ayaklarına, yüreğine sağlık; azmine, çalışkan yaradılışındaki öze, Mersin severliğine bereket. Eminim ki sen, kentine sahip çıkacak, yeni eserlerinle kentimize değerler katacaksın. Kolay gelsin.   


A.Ümit Aloğlu

Edebiyat Öğretmeni

Yazar

 

Adres
: Bahçe Mah. 4605 Sok.Edibe Hanım Apt. No:1 K:2 D:14 Akdeniz/Mersin
Telefon
: +90 (324) 233 40 14
Faks
: +90 (324) 238 24 20
GSM
: +90 (532) 375 51 17
E-Posta