MAKALELER
İbrahim ZAMAN
#İbrahim Zaman/1001 Çiçek

Aşık’a Bağdat sorulmaz, ufukları aşar, gider. Aşk çok geniş anlamlı, bir o kadar da sihirli ve ulvidir. Bunlardan biri de, fotoğraf aşkıdır.

 

 Fotoğrafçı yerine göre avcı, yerine göre dağcı, yerine göre de piyadedir. Bu saydıklarım, onları asla yormaz. Sevdaları her şeyin üstündedir çünkü. Fotoğrafçı, saptama ile fotoğrafçılık arasındaki farkı bilir ve saptamayla yetinmeyecek kadar yüce bir sevdaya tutulmuştur. Artık o bir fotokopici değil, fark yaratan, gören, gördürendir. Elbette esin kaynağımız doğadır ama Yaradan onu zaten özene bezene yaratmıştır.

 

 Fotoğrafın ve fotoğrafçının zorluğu, bu güzelliklere kendisinin neler katabileceği yani kendi imzasıdır. İşte onun ayırdına varmak, vardırmak hiç de kolay değildir; deneyim ister, birikim ister. Bakan değil gören olmayı gerektirir.

 

 Fotoğrafçı, sanatı yanında bilime, kültüre katkıda bulunandır. Yöresindeki bitkilerin genel veya sadece o coğrafyada yetişen, endemik olup olmadığının çetelesini tutar ve sizinle paylaşır. Hatta bazen, bilgi verme heyecanı ve azmi, fotoğrafın önüne geçmeye yeltenir.

 

 İşte tutkulu bir sevdalı fotoğraf adamı Mustafa Eser, bütün bu saydıklarımı titizlikle uygulayan bir imza sahibidir. “Fotoğrafçı avcıdır” dedim; evet avcıdır. Avcı, tüfeğini, o da makinesini alır; avını kovalar. Fakat avcı, avını canından eder, tencere için av kovalar; fotoğrafçı sizlerle, bizlerle paylaşmak için avlanır ve o güzellikleri sizlerin görüşüne sunar. “Fotoğrafçı sadece bakmaz, görür” dedik.

 

Birçoğumuzun farkına bile varmadığı, hatta çiğneyip geçtiği o nadide çiçekleri arar, bulur. Kendi becerisiyle kotarıp sizlere sunar. Böylece hem görür, hem gördürür fotoğrafçı. Elinizde tuttuğunuz kitaba baktığınızda bana hak vereceksiniz.

 

Fotoğraf dilini özümsemiş; ışık, renk, leke, grafik, estetik, hâsılı, fotoğrafın gerektirdiği zengin dili cömertçe kullanarak, o güzellikleri daha da güzelliklerle sunuyor bize Mustafa Eser. Fotoğrafı sunuşundaki zarafete bakınız. O ne ışıktır, o ne artistik bakış! O ne estetik anlayıştır ki, yapıtlarını seyre doyamazsınız.

 

İşte fotoğrafçı budur;  güzellikler peşinde koştuğu için kötülük düşünemez, kötü olamaz diye düşünürüm hep. Eserlerinle bin yaşa; yolun açık olsun Mustafa Eser…

 

 

İbrahim Zaman

Fotoğraf Sanatçısı

Işığın Efendisi

 

Adres
: Bahçe Mah. 4605 Sok.Edibe Hanım Apt. No:1 K:2 D:14 Akdeniz/Mersin
Telefon
: +90 (324) 233 40 14
Faks
: +90 (324) 238 24 20
GSM
: +90 (532) 375 51 17
E-Posta