MAKALELER
Tansu Gürpınar
#Tansu Gürpınar/1001 Doğa


Makro MERSİN “1001 Doğa”

Sayın Mustafa Eser’in Makro MERSİN serisinden yayınlayacağı üçüncü kitap “1001 Doğa”,  önceki iki kitapta olduğu gibi, çok dikkatli ve titiz bir çalışama ürünü.

Doğayı, Akdeniz’in turkuaz sularındaki kumsallardan alıp Torosların karlı zirvelerine kadar adım adım görüntülemiş. Nerelere uğramamış ki bu heyecanlı yolculukta. Dik ve derin kanyonlar, ovalar, yaylalar, ormanlar, tek ağaçlar, başını bulutlara yaslamış dağlar, göller, akarsular, çağlayanlar; aklınıza ne gelirse.

Her karede usta bir yorumun bilgeliğini algılarken, anlatmak istediklerini mükemmel bir fotoğraf tekniğiyle, hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan bizlere sunabilmiş olduğunu görüyoruz. Deniz kıyılarında bulutların gölgelerinin denizin mavisi ve yeşili üzerinde oluşturduğu farklı tonların güzelliğine doyamadan, dağlar üzerindeki bulutların bütün nüanslarını Torosların karlı zirveleri üzerinde görebilmek gerçekten bambaşka bir deneyim.

Sayın Mustafa Eser’in, adıyla müsemma olarak, bu güzel doğa serisi eserlerini memleketi Mersin için yapmış olmasına gıpta etmemek mümkün değil. Aslında bütün illerimizin böyle çalışmalara ihtiyacı var.

Sayın Mustafa Eser’in bu örnek çalışmasının doğayla ilgilenen fotoğrafçı arkadaşlarımızı yüreklendireceğini düşünüyorum. Günümüzde çevre sorunlarının ağır baskısı altında nitelik ve niceliklerini yitirmeye yüz tutmuş doğal alanların korunması ve kurtarılmasında fotoğraf önemli bir yardımcı olabilir.

Büyük bir gayret, sabır, disiplin, bilgi ve yürek isteyen çalışmalarını yeni bir “eser” haline getirmesi nedeniyle kendisini ve bu çalışmalara destek olan, katkı koyan yakınlarını candan kutluyor, güzel ve anlamlı bir örnek oluşturan bu serinin yeni başlıklarla devam etmesini diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Tansu GÜRPINAR

Doğa Fotoğraf Sanatçısı


(Nisan 2018-Ankara)

Adres
: Bahçe Mah. 4605 Sok.Edibe Hanım Apt. No:1 K:2 D:14 Akdeniz/Mersin
Telefon
: +90 (324) 233 40 14
Faks
: +90 (324) 238 24 20
GSM
: +90 (532) 375 51 17
E-Posta