MAKALELER
Gültekin Çizgen
#Gültekin Çizgen/1001 Doğa

 

                                                                                 MAKROMERSİN”1001 DOĞA”

Fotoğraf sanatı hiç kuşkusuz bir tutku olmadan yapılamayan bir olgu. Pirinçsiz pilav olamayacağı gibi tutkusuz fotoğraf sanatı eğilimleri de mümkün değil.

 

Mustafa Eser, daha önceden yayınladığı albümleriyle bu tutkusunu sergileyerek günümüze geldi. Bu albüm üçlemesinin diğer kitapları olan MakroMERSİN 1001 Çiçek ve MakroMERSİN 1001 Kelebek’ten sonra şimdi de MakroMERSİN 1001 Doğa albümünü yayınladı.

 

Albüm özenle hazırlanmış. Editörlüğünü Tekin Ertuğ yapmış ve giriş yazısıyla çalışmayı sunuyor. Çukurova’nın önemli isimi Doktor Haluk Uygur da eserle ilgili bakışını kaleme almış.

Metinlerin içinde doğa fotoğrafının ve çevre sorunlarının güçlü ismi Tansu Gürpınar’ın da yazısı var.

 

Metinler Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış.

 

FOTOĞRAFLAR

Mustafa Eser’in önceki albümleşen çalışmaları fotoğrafların son derece zorlu ve teknik özelliği üzerine kuruluydu.

Makro teknik yapılanma. Bu albümde ise Mustafa Eser Mersin’in doğasına geniş bir planla, başka bir görüş açısıyla bakıyor. Mersin’deki doğa güzelliklerini ön plana alarak adeta bir envanter çalışması yapısı içinde, ancak bir fotoğraf sanatçısının görebilme ve gösterebilme yaklaşımıyla bize sunuyor.

 

Dünya literatüründe doğa fotoğrafına eğilmiş pek çok saygın isim olduğunu biliyoruz. Özellikle dünya fotoğrafı içinde Amerikalıların, Japonların ve Çinlilerin  bu alanda önemli kadrolar yetiştirdiği de bilinir. Bizde ise sadece doğa ile yoğun ilgilenen fotoğrafçıların sayısı azdır. Onlar daha çok Almanların fotoğrafta kullandıkları bir deyimle “Schöne Bilder- Güzel Fotoğraf” halk değimiyle kartpostal fotoğrafı yaklaşımı sergilerler.  Ve çalışmalarında genelde fotoğrafça dediğimiz sanat dili pek seyrektir.

Mustafa Eser, çalışmasında fotoğrafçaya da çok özen göstermiş. Fotoğraflarda hiç kuşkusuz ön planda Mersin’in kolay ulaşılamayan açılarını görüyoruz. Bunları tanıtmak açısından çok değerli bir çalışma olduğuna da hiç kuşku yok.

 

Ben albümde fotoğraf sanatını taçlandıran ışık yaklaşımı ile detay yapılanmasının örneklendiği kareleri daha çok sevdim. Örneklersek; 12.sayfadaki Kisecik Kanyonu, 21. Sayfadaki Cehennem Deresi Vadisi, 23. Sayfada yine Kisecik Kanyonu, 26. Sayfadaki Yer Köprü Şelalesi benim altını çizebileceğim örnekler.

 

Albümün kapağında da taşlanan ve 28. Sayfasında yer alan Gülnar ve karşı sayfasındaki Tarsus fotoğrafı, yine onu takip eden 30. Sayfadaki Cocak Deresi benim favori kompozisyonlarım arasında.

Elbette altı çizilecek başka kompozisyonlara da haksızlık yapmamalıyım. 53. Sayfadaki Cehennem Deresi Vadisi fotoğrafı 59. Sayfadaki Mut’taki Sason Kanyonu, 75. Sayfadaki Uçan Leylekler, 81 sayfadaki Aydıncık Gün Batımı, 87. Sayfadaki gökyüzü, 93 sayfadaki Kapızlı fotoğraflarından eklediğimi de belirtmeliyim.

Uzun pozlamalarla Mustafa Eser, 98. Sayfada Erdemli Çamlığı sahiline bakmış. Fırtınalı bir havada ise Aydıncık sahilinin bir fotoğrafını 101. Sayfaya yerleştirmiş.

Mustafa Eser yalnız dağda, bayırda, sahillerde gezmemiş. 109. sayfada  Aydıncık’ın  Aynalı Göl mağarasından ilginç bir kesit albümü güçlendiriyor.

 

Mustafa Eser kuşkusuz özel ışıkların da fotoğrafçısı. 119. Sayfadaki Tavca Arslanköy’deki sonbahar ormanı belli ki onu heyecanlandırmış. Kışın ise Tarsus’un Karboğazı’ndan bir karlı fotoğrafı albümün 125. Sayfasında görüyoruz.

 

Neticelenen Dört Mevsim Mersin bu albümün alt başlığı olabilirdi.

SONUÇ

 

Mustafa Eser’in emeğine saygı duymamak mümkün değil. Doğa fotoğrafı büyük yorgunluklarla, özenle yaklaşılan bir alan. Doğa sevgisi olmadan asla becerilemeyen sanat fotoğrafının engin bir platformu.

Esasen Tekin Ertuğ da yazısında buna değinmiş. Biliyorum ki Mustafa Eser’in emekleri fotoğrafımızı zenginleştirmeye devam edecek.

 

GÜLTEKİN ÇİZGEN

Sanat yazarı

Fotoğraf Kolleksiyoneri

Sanat Yönetmeni

İstanbul Fotoğraf Müzesi Kurucu Kuratörü

Adres
: Bahçe Mah. 4605 Sok.Edibe Hanım Apt. No:1 K:2 D:14 Akdeniz/Mersin
Telefon
: +90 (324) 233 40 14
Faks
: +90 (324) 238 24 20
GSM
: +90 (532) 375 51 17
E-Posta